Druga połowa grudnia to już ostatnia prosta przed świętami. To też ostatnia prosta aby przygotować swojego psa na nadchodzący sylwester, który jak co roku przyniesie ze sobą fajerwerki czyli sporo hałasu. Niestety dla wielu osób sylwester zamiast dobrej zabawy, przynosi dużo stresu związanego z zachowaniem ich psów. Zwierzęta w tym czasie często szukają nadmiernego schronienia, biegają nerwowo po domu lub w skrajnych przypadkach szczekają i sikają pod siebie. Bywa również, że pod wpływem dużego stresu, nasze pupile stają się agresywne, stwarzając zagrożenie dla domowników i potrzebne są tabletki uspokajające dla psa z apteki.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pokażą Ci jak uspokoić psa w sylwestra i zadbać o jego bezpieczeństwo.
Zachowanie opiekuna
Dla domowych zwierząt, codzienny rytm dnia to coś bardzo wartościowego. Czują się wtedy bezpieczne i nie stróżują przed niespodziewanym zagrożeniem. Noc pełna blasku to zdecydowanie coś co nie mieści się w ramach ich rytmu. Instynktownie starają się ukryć, zachowując się przy tym nie swojo. Jeśli zauważysz niecodzienne zachowanie u swoich zwierząt, smutne, nerwowe błądzenie po domu nie reaguj zbyt szczególnie. Nadmierne głaskanie, pocieszanie może pogłębić to zachowanie i wplątać go w apatyczny stan. Podczas takiego postępowania najlepiej ograniczyć psu przestrzeń. Zaprowadź go do spokojnego miejsca w domu, w którym będzie miał możliwość schronienia i zabawy ulubionymi zabawkami. Nasza nadmierna czułość może okazać się też nagradzająca, utwierdzimy zwierzę, że to co robi jest przez nas akceptowane i trudniej będzie mu się zrelaksować.Jest grupa psów, która wyjątkowo odczuwa emocje właściciela.
Jeśli do takiej grupy należy Twój pupil to szybko wyczuje stres i pod jego wpływem sam zacznie się nerwowo zachowywać. Mamy złe doświadczenie i z góry wiemy, że coś zaraz się wydarzy. Znasz to prawda? Pomimo wcześniejszych przygód postaraj się nie wpływać na psa. Być może tym razem nic złego się nie stanie.
Pies sam w domu
Nie jestem zwolennikiem, aby pies pierwszego sylwestra spędzał sam w domu. Szczeniaki bywają bardzo wrażliwe i złe doświadczenia pamiętają na wiele lat. Jeżeli chcemy, aby nasz papiś wyrósł na rozsądnego dorosłego papisia to niestety pierwszy rok musimy się porządnie przyłożyć, nawet kosztem sylwestra. Natomiast jeśli mówimy o dorosłym osobniku to sytuacja wygląda już nieco lżej. Dobrym rozwiązaniem będzie zostawienie psa w klatce jeśli macie wprowadzoną ją w życie, jeśli nie – zrezygnuj z tego. Przeczekaj świąteczny czas i powoli przyzwyczaj go do klatki, żeby w przyszłości skojarzona była ze schronieniem i mogła pomóc psu w stresujących sytuacjach. Jak to zrobić przeczytasz w poprzednim wpisie – Kennel klatka dla psa
Niezależnie czy zostawisz psiaka w klatce czy nie przygotuj pokój tak, aby światło fajerwerki było jak najmniejsze. Dobre zasłony czy rolety załatwią sprawę i zniwelują ich odbicie na ścianie. Lizawki, kong lub kulasmakula zostawione z ulubionymi smakołykami odwrócą na chwilę jego uwagę od hałasów i pomogą szybciej się zrelaksować.
Przyzwyczaj psa do hałasów
Odwrażliwianie psów na dźwięk sztucznych ogni może znacznie zminimalizować wystąpienie niechcianego zachowania. Przygotuj wcześniej nagranie fajerwerek i bardzo cicho włącz je w obecności pupila. Możesz przy nagraniu go skarmiać smakołykami tym samym kojarzyć dźwięk z czymś smaczkowatym. Jednak możesz też zachowywać się zupełnie normalnie nie zwracając na psa nadmiernej uwagi. Jeśli tylko zauważysz że Twoje zwierzę zwraca mocniej uwagę na nagranie, przycisz go, widocznie się go boi. Manewruj dźwiękiem tak, aby nie robił na nim wrażenia, pies powinien być spokojny i zrelaksowany. Stopniowo zwiększaj głośność do momentu, aż solidne fajerwerki będą dla niego obojętne.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Znasz to przysłowie prawda? W tej sytuacji ostrożności nigdy nie za wiele. Pomimo dobrego przygotowania psychicznego zadbaj również o bezpieczny spacer podczas całego okresu świątecznego. Na co zatem zwrócić uwagę?
- Na odpowiednią garderobę psa. I nie mam na myśli ubranka, a obrożę lub szelki. Załóż taki sprzęt z którego wiesz, że Twój pies się nie wyrwie. W naszym przypadku u Tedka będą to szelki, ponieważ na ten moment jeśli chce potrafi w ułamku sekundy pozbyć się obroży. Natomiast z Lajlusią jest odwrotnie, pomimo wielu prób nadal nie opanowała techniki zrzutu obroży ale z szelek wyskakuje niczym David Copperfield.
- Spacer na smyczy. Nawet bardzo posłuszny pies biegający luzem może wystraszyć się głośnego dźwięku i pognać przed siebie. W świąteczne dni na smyczy będzie dużo bezpieczniejszy.
- Adresówka z numerem telefonu i adresem. Kiedy nie uda nam się zatrzymać pupila, aktualna adresówka znacząco zwiększa szanse na jego szybkie odnalezienie. To bardzo tani gadżet, który pomoże znalazcy skontaktować się z nami.
Objawy wystąpiły po kilku latach
Niejednokrotnie objawy stresu i przerażenia pojawiające się wraz z fajerwerkami, przychodzą po upływie kilku lat. Pies nie jest już szczeniakiem, dobrze zniósł poprzednie lata i nagle zaczyna zachowywać się nerwowo. Niestety w takim przypadku należy okazać wsparcie psu i przeżyć jakoś z nim ten dzień, a później prawidłowo go przygotować do następnego sylwestra. Takie objawy mogą mieć różne podłoże. Być może podczas ostatniej zabawy wydarzyło się coś co mocniej go zaniepokoiło i teraz obawia się powtórzenia sytuacji, a może latem wystraszyła go przechodząca burza i teraz wystrzały przypominają mu grzmoty.
Przygotowanie farmakologiczne
Jest wiele produktów, które mają psu pomóc rozluźnić się tego dnia. Ja na szczęście nigdy nie byłam zmuszona sięgać po tabletki na uspokojenie dla psa, więc z własnego doświadczenia nie pomogę. Wiem natomiast, że są środki uspokajające dla psa, które rozluźniają jego ciało, a nie jego umysł i przynoszą więcej szkody niż pożytku. Do ich głowy docierają te wszystkie straszne dźwięki ale pod wpływem preparatu psy nie mają możliwości skutecznie się schować. Więc jeśli wybierzecie się do weterynarza po pomoc, dokładnie przeczytajcie jakie jest działanie leku i najlepiej poproście o kilka propozycji. Następnie zapytajcie na grupach/forach jakie opinie na jego temat mają inni właściciele i jak zachowywały się ich psy po jego podaniu.
To tylko kilka propozycji, które pomogą Ci przygotować i uspokoić psa w noc sylwestrową. Pamiętaj, że jeśli Twój pupil ma większy problem, np. wpada w panikę i pomimo treningu trudno nad nim zapanować, skontaktuj się z behawiorystą, który dokładnie pokaże Ci jak uspokoić psa w sylwestra lokalizując jego główne źródło strachu.
Aktualnie wiele osób promuje sylwester bez sztucznych ogni z czym ja nie do końca się zgadzam. Nie jestem zwolennikiem aby wszystko dostosowywać pod psy, jednak musimy pamiętać, że jesteśmy za nie odpowiedzialni i do nas należy przygotowanie ich na niewygodne sytuacje, między innymi na 31 grudnia.